Studia podyplomowe dofinansowane z UE

GeoinżYnieria W Ochronie śRodowiska

STUDIA PODYPLOMOWE

GEOINŻYNIERIA W OCHRONIE ŚRODOWISKA

Studia są dofinansowywane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki
w ramach projektu:
"Podniesienie kwalifikacji kadr inżynierskich - studia podyplomowe z zakresu inżynierii środowiska, ochrony środowiska , budownictwa i energetyki"

    Instytut Geotechniki na wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej zaprasza do udziału w III [ostatniej]  edycji studiów podyplomowych "Geoinżynieria w ochronie środowiska" w roku akademickim 2012/2013.

    Proponujemy ciekawą, nowocześnie przedstawioną problematykę, związaną z szeroko pojętą ochroną środowiska, w tym przygotowanie do weryfikacji formalnej i merytorycznej raportów oceny oddziaływania obiektów i działań inżynierskich na środowisko.
    Ponadto całość zagadnień przedstawionych w programie pozwala zainteresowanym na przystąpienie do egzaminu państwowego, potwierdzającego kwalifikacje do zarządzania składowiskiem odpadów lub spalarnią odpadów.
    Program obejmuje cztery grupy zagadnień:
- "Ochrona powietrza" zawiera zagadnienia związane z identyfikacją i monitoringiem zagrożeń skażeniami naturalnymi i przemysłowymi powietrza, a także ochronę środowiska przed emisjami energii.
- "Ochrona gruntów i wód podziemnych" poza informacjami podstawowymi z zakresu geologii, hydrogeologii i gleboznawstwa, zawiera również zagadnienia dotyczące roli warunków geologicznych w procesie migracji zanieczyszczeń, ochrona i rekultywacja podłoża gruntowego, a także określenie warunków prowadzenia procesu termicznego unieszkodliwiania odpadów. Ważnym elementem jest ocena oddziaływania obiektów i działań inżynierskich na środowisko i metodyka weryfikacji takich opinii.
- "Ochrona wód powierzchniowych" obejmuje problematykę skażeń i ochrony hydrosfery oraz nowoczesnych technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków.
- "Zagadnienia prawne w ochronie środowiska" zawierają zagadnienia związane z zasadami tworzenia prawa  ochrony środowiska europejskiego, polskie prawo ochrony środowiska, elementy prawa geologicznego, wodnego i odpadowego, a także informacje o programie "Natura 2000".
    W programie jest 30 przedmiotów szczegółowych o łącznej liczbie 150 godzin.    

                       
Kierownik studiów podyplomowych
dr inż. Elżbieta Chrzanowska